Uluslararası Engelliler Günü

1

Bugün 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü.

Aslında böyle özel günleri saçma bulmuşumdur hep. Neden sadece bugün hatırlıyoruz da neden her gün bu kadar duyarlı olmuyoruz?

1992 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “3 Aralık” Uluslararası Engelliler günü olarak kabul edildi ve bu günde engelliler için dünya çapında organizasyonlar düzenlenmekte. Gel gelelim ki, ülkemizde bugün için düzenlenen etkinliklere engelli vatandaşlarımız zaten her gün karşılaştıkları engelller dolayısıyla bu etkinliklere katılamamakta. Ne kadar içler acısı değil mi? Bu da demek oluyor ki, bugünü sadece sözde özel kılıyoruz yani ülke olarak iplenmeyen, adet yerini bulsun diye etkinlikler düzenleyen bir haller içerisindeyiz.

Belediyelerin evrensel standartlara uygun olmayan, “engellilerin düşünüldüğü engelli projelere” ruhsat vermeleri de hangi akla hizmettir biri bana açıklasın.

Benim hiçbir engelim olmadığı halde, ara sokaklarda kaldırımları işgal eden dükkan önü zımbırtıları, park eden arabalar vs yüzünden trafiğin aktığı yoldan yürümek zorunda kalıp, çarpılma tehlikesi yaşarken, engelli vatandaşların ne kadar zorluk yaşadığını hayal bile edemiyorum. Kaldırımın ortasında alakasız bir şekilde dikilmiş bir direk, koca bir çukur, mazgal, etrafına önlem alınmamış kazı çalışmaları, tekerlekli sandalyeli birinin de çıkma ihtimalinin düşünülmediği basamaklar, düşünüldüyse de rampa önüne park ederek yine engel yaratan araçlar vs vs… Yazacak o kadar çok engel var ki…

Farkında mısınız? Onların engeli hep bizleriz. Hiç düşündünüz mü bir gün, hatta belki bir kaç dakika sonra, bir uzvunuzu kaybedebilirsiniz, ya da bir anda ışıksız kalabilirsiniz. Şurada engelli vatandaşlara yakınlık gösterip, onlara günlük koşuşturmacamızda bir el atan kaç kişiyiz? Kaçımız onlar kadar cesaretliyiz? Şunu unutmayın, engelli olmak onların tercihi değil ama engelleri aşmalarını sağlamak kesinlikle bizim tercihimiz.

Sevgililer gününde, kadınlar gününde, o günde şu günde… Her yer çiçek, böcek, kalpciklerle kaplanırken, alışverişin dibine vurup, saçma sapan paralar harcarken,  sevgililer gününde “bu yıl da yalnızııııııımmmm, ühü ühü” şeklinde şımarıyorsak, bari sadece bugün değil, her gün bedensel ve zihinsel sağlığımıza şükredelim ve her gün engelli vatandaşlara daha fazla engel olmaktan vazgeçip, onlara bir el uzatıp, daha mutlu ve engelsiz yaşamalarına destek olalım.

Hmm, diceksiniz ki “E, sen de diyorsun ki sadece bugün değil her gün farkında olalım, farkındalık yaratalım ama madem öyle bu yazıyı neden bugün yazıyorsun?” . Neden söyliyim, çünkü çoğumuz sadece bugün duyarlıyız ve maalesef sadece bugün dikkatinizi çekebilirim bu konuya.

 

Son olarak, www.buradaengellendim.com ‘dan  engelli vatandaşların asıl engelinin bizler olduğumuza örnekler bulabilirsiniz.

Hepimiz bir engelli adayıyız, her saniyemizi bunu bilerek yaşamalıyız.

Sevgiler…

 

Follow on Bloglovin

Yorumlarınızı bekliyorum


*